Haber

CHP’li Çiftçi: Sadece isimler değişmedi, zihniyet de değişti

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yeni parti yönetimi genç ve kadın ağırlıklı yapısıyla dikkat çekiyor. Bu isimlerden biri de CHP’nin en değerli koltuklarından Seçim ve Hukuk İşleri Genel Başkan Yardımcısı olan Gül Çiftçi’dir.

Çiftçi, 38 yaşında avukat olmasının yanı sıra gençliğinden beri siyasetin ve CHP’nin içinde yer alıyor. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in sıklıkla vurguladığı “örgütten gelen” sıfatına karşılık gelen Çiftçi, CHP’de gençlik kollarından başlayarak siyasete karışmış bir isim. Son yıllarda yapılan tüm seçimlerde sandık güvenliği çalışmalarında görev alan ve yürüten Çiftçi, şu anda CHP’de sandık güvenliği teşkilatının başında bulunuyor. Sadece sandık güvenliği değil, çok konuşulan tüzük değişikliğinden “CHP’de af” sorununa kadar pek çok konuda karar vericilerden biri.

Göreve başladığı ilk hafta sorularımızı yanıtlayan Çiftçi, üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olduğunu söylüyor. Genç, heyecanlı ve başarıya odaklanmış bir yönetim kadrosunun oluşturulduğunu belirten Çiftçi, CHP’deki değişim iddiasının karşılıksız olduğu yönündeki eleştirilere katılmadığını belirterek, sadece isimlerin değil, isimlerin de önemli olduğunu kaydetti. Partide sistem değişti.

Gazete Duvarı Ankara Muhabiri Ceren Bayar ve CHP Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi.

Parti değişikliğinden sandık güvenliğine, tüzük değişikliğinden CHP’nin 100. yıl affına kadar pek çok konuyu Çiftçi ile konuştuk, sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle oldu:

‘HALK BİZDEN ÖNCE DEĞİŞİM İSTEDİ’

Partinizin kurultayından sonra başta lider, Gölge Kabine ve yönetim sistemi olmak üzere idari kademelerde köklü değişiklikler yaşandı. Ancak tüm bunların gerçek bir değişim olmadığı ve olmayacağını belirten yorumlar bitmedi. Değişimi nasıl tarif edersiniz? CHP’de gerçek bir değişim oldu mu, olacak mı?

Değişim diyerek yola çıktık ama değişimi ilk dile getiren biz değildik, bizim insanlarımızdı. Bizden önceki insanlar değişim istiyordu. Bu yüzden sadece onların seslerini dinledik. Çünkü siyasetin en temel unsuru insandır. İnsanların söylediklerine kulaklarını kapatamazsın. Dolayısıyla vatandaş ‘değişim’ dediği için bu yola çıktık.

‘SADECE İSİMLER DEĞİŞTİ, ZİHNİYET DEĞİŞTİ’

Değişikliğin gerçekleşmediği veya gerçekleşmeyeceği yönündeki beyanları kabul etmiyorum. Yalnızca isimler değişmedi, bir fikir de değişti. Parti yönetiminin oluşum sistemi değişti. Benim hikayem ve şu anda Başbakan’da bulunan tüm arkadaşlarımın hikayesi bunun kanıtıdır. 19 yaşında partili oldum, şu anda 38 yaşındayım. 19 yaşımdan beri aralıksız çalıştım. Partideki görevim her zaman bu olmuştur. Çankaya İlçe Gençlik Kollarının ilk kadın lideriydim. Gençlik kotasının tüzüğümüze girmesini sağlayan genel sekreterim. Parti yönetimimizin tamamı benim gibi yıllardır partiye emek vermiş insanlardan oluşuyor. Yani bu dönemde bizim yönetimimizde “Ahmet gitti, Mehmet geldi; ‘Ayşe gitti, Fatma geldi’ diye bir şey yok. Hem Parti Meclisimizde hem de Merkez Yürütme Kurulumuzda parti için canla başla çalışan insanlar var. İl başkanlığından gelen isimlerimiz var, ilçe başkanlığından gelen isimlerimiz var. Kadın kollarından, gençlik kollarından isimlerimiz var. Her zaman emek ve emekle gelen isimler vardır. Çünkü Parti Meclisi örgüt ve emektir. Yani sadece isimler değişmedi, parti yönetiminin oluşumundaki zihniyet de değişti. Ayrıca Merkez Yönetim Kurulumuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin en kalabalık Merkez Yürütme Kuruludur.

Biz 24 kişiyiz. Alanında uzman kişiler var ve gölge kabinemiz var. Bu çok değerlidir. Çok istediğim bir sistemdi. Gölge kabine üyelerimiz bakanların ensesinde olacak ve elbette siyaset üretecekler. Uzmanların ve emekleriyle gelen kişiler bu partide çok şeyi değiştirecek.

‘SON SEÇİMLERDE ÇOK YENİLDİK, BU SEÇİMLERDE OY GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ’

Siz de partinin en değerli koltuklarından birindesiniz; Seçim ve Hukuk İşleri. Başta CHP olmak üzere tüm muhalefet geçtiğimiz seçimlerde sandık güvenliği konusunda pek iyi bir sınav vermedi. Önünüzde güçlü bir yerel seçim var. Seçim ve sandık güvenliği konusunda bugüne kadar neler eksikti, siz ne yapacaksınız?

Bu birimde ilk kez çalışmıyorum. Her zaman buradaydım, her seçimde buradaydım. Şu andan itibaren elimden geleni yapacağım.

‘TEK BİR KİŞİ VE BİRİM ÜZERİNDE OY GÜVENLİĞİ İNŞA ETMEYECEĞİZ, ONDAN MUCİZE YARATMASINI BEKLEMEYECEĞİZ.’

Evet, geçen seçimde aksaklıklar oldu ve daha önceki seçimlerde de çok mağlup olduk. Bu süreçte tek bir birim üzerinden seçim güvenliğine odaklanmayacağız. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız, Organizasyonlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ve Genel Sekreterliğimiz sürece dahil olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Pınar Uzun bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor. Tek bir kişiye, tek bir birime görev vermeyeceğiz ve onlardan mucizeler beklemeyeceğiz.

‘KUTULAR GERÇEKTEN GÜVENLİ OLACAK, BU KONUDA BİZE GÜVENEBİLİRSİNİZ’

Ve tabii ki organizasyonlarımız; İl ilçe merkezimiz de sürece dahil olacak. Seçim ve sandık güvenliğini çok güçlü bir yapıyla, kolektif akıl ve işleyişle sağlayacağız. Siyasetin temel unsurunun insan olduğunu unutmayacağız. Teşkilatımız sandıkları koruyacaktır. Aynı şekilde bilgi iletişim teknolojilerimiz ve altyapımız da buna hazır. Adım adım ilerleyeceğiz. Sandıklar gerçekten güvende olacak, bu konuda bize güvenebilirsiniz.

‘DEĞİŞİM OY GÜVENLİĞİ İÇİN OLUMLU MOTİVASYON YARATACAK’

Sandık güvenliğinin sağlanması konusunda örgütü ve seçmeni nasıl motive edeceksiniz?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından seçmenlerimizde bir hayal kırıklığı ve kırgınlık hissi oluştu. Bu durum kamuoyunda ve sandıkta görev yapan avukat arkadaşlarımda cesaret kırıklığı yarattı. ‘sandıkta çalışsak da bir şey olmaz’ diye bir yaklaşım vardı. Ama kongremizle birlikte bu duygu ortadan kalktı. Partimizdeki değişim rüzgarı sandıkları savunma konusunda olumlu bir motivasyon yarattı. Kongremizin bu konuda hepimiz açısından çok başarılı geçtiğini gözlemliyorum. Seçmenlerimiz heyecanlandı ve harekete geçti. Bu heyecanın da katkısıyla katılımın yüksek olduğu bir seçim geçireceğimize eminim. Bu seçimde sandık güvenliği çok daha yeterli bir şekilde sağlanacak. Eminim ki sandık görevlilerimiz, gözlemcilerimiz, hukukçularımız o sandıklara sahip çıkacaklardır. Zaten herkes nasıl destek olabileceğini soruyor.

‘TÜM SEÇİM BÖLGELERİNDE ADAY ÇIKACAĞIZ, ADAY BULAMADIĞIMIZ YERLERDE İL VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ ADAY OLACAK.’

Son seçimlerde partinizin 7 ilde seçim kazanamadığını biliyoruz. Yaklaşan seçimlere ilişkin planlarınız neler?

Evet, seçimlere katılamadığımız birkaç ilçe vardı. Aday gösteremediğimiz, ittifaka bıraktığımız yerler. Ama önümüzdeki yerel seçimlerde tüm seçim bölgelerinde oy kullanacağız. Aday bulmakta zorlandığımız her yerde il ve ilçe başkanlarımız doğal adayımız olacaktır. Salı günü il başkanlarımızla yaptığımız toplantıda tüm seçim çevrelerinde seçime girme konusunda mutabakata vardık.

‘İYİ PARTİ KENDİ BAŞARISI İÇİN TOPLUMSAL MUHALEFETLERİ ZORLAŞTIRACAK HİÇBİR ŞEY YAPMAYACAKTIR.’

Yerel seçimlerde ittifaklar ve işbirlikleri nasıl şekillenecek; HEDEP ve DÜZGÜN Partileri ile ortak yol bulunup bulunmayacağı merak konusu. Ne tür bir strateji uygulanabilir? Toplantılarınızda bu yönde değerlendirmeler yapılmaya başlandı mı?

Şu anda genel liderler arasında herhangi bir görüşme ya da temas olmadı. Herhangi bir kararımız veya stratejimiz yok. Ama sonuçta toplumun bizden beklentisi var: Güçlü bir muhalefet olmak, büyükşehirleri kazanmak. Muhalefet partilerinin birbirine ihtiyacı olacak. Dolayısıyla toplumsal muhalefeti örgütleyebilmemiz gerekiyor. GÜZEL Partisi ve diğer muhalefet partilerinin kendi başarıları adına toplumsal muhalefeti zora sokacak bir şey yapmamalarını diliyorum. Biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Çünkü toplum bizden muhalefeti örgütlememizi bekliyor. Bu nedenle ittifak sürecinin sağlam temellere dayanmasını önemsiyoruz.

‘HALKI UZATAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE ASLA EVET DİYECEĞİZ’

Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki krizin çözümü için Anayasa değişikliği teklifiyle öne çıkabileceğiniz söyleniyor. Nasıl buldun?

Parti olarak milletin kazanımlarını elinden alan bir anayasa değişikliğine elbette evet demeyiz. Bugün yaşadığımız, hukuki bir krizden ziyade siyasi bir krizdir. Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’ne verdiği ültimatomu kabul etmiyoruz. Anayasanın üstünlüğünün hiçe sayıldığı, milletin kazanımlarının elinden alındığı bir anayasa değişikliğine asla evet demeyiz.

Anayasanın toplum ve halkla istişare edilerek hazırlanmasından yanayız. Nasıl bir teklif sunacaklarını bilmiyoruz. Ancak tanımladığımız unsurlar çerçevesinde bir anayasa değişikliğiyle gelirlerse o zaman elbette partimizin ilgili karar organlarında tartışmaya açarız.

‘SAMAST’IN SERBEST BIRAKILMASI VİCDAN GETİRDİ’

Ogün Samast’ın tahliyesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüm görevlerimden farklı bir vatandaş olarak bunu çok üzücü buldum. Bu toplumun vicdanını kanatan bir tahliyedir. Adalet, hukukun uygulanmasıyla ilgili olduğu kadar toplumun vicdanının da rahatlatılmasıyla ilgilidir. Bu kadar gazeteci ve Hatay halkının iradesiyle seçilmiş bir milletvekili cezaevindeyken Ogün Samast’ın serbest bırakılması kabul edilemez.

‘ÖZEL VE ​​KILIÇDAROĞLU’NUN YÖNETMELİKLE İLGİLİ SÖZLERİNİ YERİNE GETİRECEĞİZ’

Önceki CHP yönetiminin tüzük kongresinin kasım ayında yapılması yönündeki önerisi il başkanları toplantısında görüşüldü ve tüzük kurultayı için mayıs ayı sonu işaret edildi. Tüzük kongresi çalışmalarına ilişkin planınız nedir? Önceki yönetimin bu konudaki çalışmalarından faydalanacak mısınız?

İl başkanlarımız tavsiye niteliğinde şu kararı aldılar; Yerel seçimlere çok hızlı hazırlanmamız gerekiyor ve tek gündemimiz yerel seçimler olmalı. Ve tüzük kongresinin mayıs ayı sonunda yapılmasını talep ettiler. Parti Meclisimiz ilk toplantısında böyle bir karar alacaktır.

Bu karara paralel olarak Seçim ve Hukuk İşleri olarak bir tüzük komisyonu kurmayı planlıyoruz. Eski Merkez Yönetim Kurulu üyemiz ve milletvekilimiz Zeynel Emre, tüzük değişikliğine ilişkin önerileri topladı. Hepsi çok değerli, bunları araştıracağız. Eski Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ve Genel Başkanımız Özgür Özel, tüzükle ilgili çok demokratik vaatlerde bulundular. Bu sözlerin hayata geçirilmesi için gerekli düzenlemeleri yapacağız. İl ve ilçe teşkilatlarından teklif isteyeceğiz. Ayda iki kez toplantı yapacağız. Tüzüğümüzü günümüz şartlarına hazır hale getireceğiz.

‘YEREL SEÇİM VE KANUN KONFERANSI ÇALIŞMALARI PARALEL OLARAK DEVAM EDECEK’

Tüzük bizim anayasamızdır. Kapsamlı bir şekilde araştırılması gereken bir sorundur. Bu yüzden belirlenen tarihi beklemeyeceğiz. Yerel seçim çalışmaları ile tüzük kongresi çalışmalarını eş zamanlı yürüteceğiz.

‘CHP’DEN BIRAKAN HERKESİ BABASININ EVİNE BEKLİYORUZ’

Partinizin gündeminde 100’üncü yıl affı da var. Başvurular alınmaya başlandı mı, süreç nasıl ilerleyecek?

Değerli liderimiz hem kongrede hem de salı günkü küme toplantısında ‘babanızın evine dönün’ dedi. Bu konu üzerinde de çalıştık. Affedilip partiye dönmek isteyen herkesin başvurularını toplamaya başladık. Bu konuda yetkili karar organımız Parti Meclisimizdir. Cumhuriyet Halk Partisi hepimizin evidir. Geçmişte yapılanlar bugün telafi edilebilir. Hepimiz aynı evin çocuklarıyız. Onun için başvuran herkesi değerlendirip YDK’nın görüşünü alıp Parti Meclisimize sunacağız. Birinci Parti Meclisimizde tüm başvuruları değerlendireceğiz. Babasının evine giden herkesi bekliyoruz.

Tanju Özcan dahil mi?

İsim konuşmak doğru olmaz çünkü sonuçta bu kararı verecek olan Parti Meclisimizdir ama burası sadece bizim değil, tüm Cumhuriyet Halk Partililerin de evidir. Biz bu bilinçle, bu niyetle hareket ediyoruz.

kemaliye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler